• Wymiana z zagranicą

• Współpraca ze szkołą w Niemczech

• Kilka lat temu, dzięki staraniom naszej nauczycielki języka niemieckiego - pani Ewy Grzybowskiej, udało się nawiązać współpracę pomiędzy naszym gimnazjum, a niemiecką placówką Max-Planck-Realschule z Wuppertal.

W ramach tej współpracy doszło do pierwszej wymiany naszych uczniów.

W październiku 2012 r. grupa wybranych uczniów naszego gimnazjum wraz z dwoma opiekunkami: panią Katarzyną Trzaskowską (nauczycielką języka niemieckiego) oraz panią Agnieszką Sikorą (nauczycielką języka angielskiego) pojechała na pięć dni do niemieckiego miasteczka Wuppertal.

Nasza młodzież gościła w domach niemieckich uczniów wybranych do reprezentowania ich szkoły podczas tej wymiany.

Cały pobyt naszych uczniów był dokładnie zaplanowany, a czas w bardzo efektywnie wykorzystany na poznawanie miasta, mieszkających tam ludzi, ich zwyczajów oraz kultury.

Program wyjazdu przewidywał zwiedzanie nie tylko miasta Wuppertal, ale także i centrum Kolonii, udział w zajęciach szkolnych, integrację z rodzinami niemieckich uczniów. Niespodzianką była wizyta w fabryce czekolady Linda.

Po powrocie nasi uczniowie dzielili się z innymi swoimi refleksjami, spostrzeżeniami i wnioskami dotyczącymi wyjazdu. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że pobyt w Niemczech był bardzo udany, ponieważ dał okazję do przełamania barier językowych, poznania nowych fantastycznych ludzi oraz wyzbycia się posiadanych, często niesłusznych, stereotypów dotyczących innych narodowości.

W maju gościliśmy naszych przyjaciół w naszej szkole i w naszych domach.

Nasze wyjazdy w ramach tego projektu dofinansowuje Międzynarodowa Organizacja PNWM - Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży.