• WOLONTARIAT

• Szkolna Grupa Wolontariatu

• Szkolna Grupa Wolontariatu powstała przy Gimnazjum nr 4 im. Józefa Piłsudskiego w Otwocku i działa od 2004 roku. Jej opiekunem jest pan Mariusz Konowrocki. Grupa zrzesza w swoich szeregach około 100 osób, uczniów, absolwentów szkoły, jak również rodziców, nauczycieli, którzy pomagają nam  w akcjach, które podejmujemy.

Za cały trud w spełnianiu marzeń podopiecznych Fundacji Mam Marzenie otrzymaliśmy najwyższe wyróżnienie - nagrodę Fundacji -

Złotą Marzenkę !

Nasza grupa jest zaangażowana w działalność następujących fundacji:

1. Fundacja Mam Marzenie. Spełniliśmy już 9 marzeń dzieci chorych onkologicznie. Już teraz szykujemy się do spełnienia kolejnego marzenia kogoś, kto o nim śni ...

2. Jesteśmy zaangażowani w działalność związaną z Caritas i punkt charytatywny przy parafii Matki Bożej Królowej Polski w Otwocku.  Akcje to: Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom (przez 4 niedziele adwentu przez cały dzień sprzedajemy świece Caritas) czy Chleby Miłości. Rok rocznie dostarczamy do punktu charytatywnego przy naszej parafii około 150 kg słodyczy, które dołączamy do paczek świątecznych.

Słodycze zbieramy w akcji szkolnej. Przeprowadzamy zbiórki na rzecz osób ubogich przy parafii. W jednym roku połączyliśmy to z pomocą Polakom mieszkającym na Wschodzie od naszych granic.

3. Banki Żywności (TPD). W świątecznej zbiórce żywności na początku grudnia, każdego roku zbieramy najwięcej żywności w powiecie otwockim. Co roku jest to około 500-700 kg w ramach akcji - "Paczki dla najuboższych rodzin".

4. Fundacja Anielska Przystań. Pod jej patronatem pomagamy powstającemu w Otwocku hospicjum domowego dla dzieci "Promyczek". Na ich rzecz organizowaliśmy koncerty charytatywne, piekliśmy ciasta, sprzedawaliśmy własne prace.

5. Otwockie Hospicjum Paliatywne. A w nich hospicjum „Empatia” ora „św. Patryka”. Kilka kwest na ich rzecz to nasza radość( w tym roku 1 listopada na otwockim cmentarzu zebraliśmy prawie 14 000 zł). Dostarczanie stroików świątecznych,, małe rzeczy, które cieszą, sadzenie pól nadziei jak również mówienie o hospicjach w ramach tygodni hospicyjnych „Hospicjum to też życie” – akcja edukacyjna.

6. Fundacja Zdążyć z Pomocą.

7. Unicef wspomagamy ich działalność edukacyjną. Akcja Kartka pełna życia, pomoc Haiti, czy obecnie pomoc głodującym w rogu Afryki.

8. Adopcja Serca. Zaadoptowaliśmy dwoje dzieci Emmanuela oraz Clair i pomagaliśmy im w edukacji poprzez regularne wpłaty. Dzieci dzięki nam ukończyły już  szkołę. Również przybliżamy sytuację dzieci w regionie Afryki- akcja edukacyjna. Wspieramy budowę szkoły dla dzieci w Kenii, prowadzoną przez siostry Orionistki oraz przesyłamy potrzebne materiały szkolne.

9. Dzień Życzliwości. Zachęcamy, aby w listopadzie, ludzie byli dla siebie wyjątkowo życzliwi.

10. Spotkania integracyjne z głuchoniemymi. Raczej nie integracyjne, ale przyjacielskie. Kilka razy do roku spotykamy się razem, aby poznawać siebie nawzajem. Razem udaliśmy się do Brukselii do Komisji Europejskiej, gdzie spotkaliśmy się z polskimi urzędnikami i rozmawialiśmy o problemach młodzieży.

11. "Marzycielska poczta" - piszemy i wysyłamy kartki dla dzieci przewlekle chorych.

12. Od kilku lat wspomagamy fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Kwestujemy na rzecz ubogiej, ale zdolnej młodzieży z terenów wiejskich.

13. Sprzątamy groby na cmentarzu otwockim, zawsze przed 1 listopada.

14. Pomagamy schroniskom dla zwierząt (Falenica i Celestynów). Zbieraliśmy dla nich karmy, miski, koce wszystko, co przyda się zwierzakom.

15. Przyłączamy się do akcji "Nie bądź sknera - kup pampera" - zbieramy potrzebne rzeczy dla Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego w Otwocku.

16. Kilkakrotnie wspieraliśmy akcję "Szlachetna paczka" .

17. Wspomagamy Fundację "Sprawni razem" - wspieramy wojewódzkie zawody dla dzieci niepełnosprawnych.